Hodinářský Slovník

V dnešním blogovém článku bychom si rozebrali základní hodinářský slovník pro lepší orientaci při koupi vašich nových hodinek.

Typ hodinek:

Analogové - Zobrazení času pomocí ručiček - hodinové, minutové a vteřinové

Digitální - Na takto označených hodinkách je čas zobrazován digitálními číslicemi na dispeji.

Kombinované - Čas je zobrazovám kombinací oběmi výše popsanými způsoby.

Binární - Po sečtení hodnot v binárním kódu získáme daný čas nebo datum. (Binární kód: 1;2;4;8;16;32). Dvojková soustava (Binární soustava) je číselná soustava mocnin čísla 2.

 

Typ strojku:

Quartz - baterie - Práci vykonává elektromotorek posouvající ručičky. Energii dodává strojku baterie.

Quartz - solární napájení - Solární panely zabudované pod ciferníkem doplňují energii pro zasazený vysokokapacitní kondenzátor.

Automat - natahování pohybem ruky - Strojek pohání natažená pružina svým postupným rozbalováním. U automatických strojků pružinu svinuje pohyb ruky při běžném nošení hodinek. Rezerva nátahu (výdrž hodinek) se běžně pohybuje okolo 2 dnů, opět u nejkvalitnějších hodinek kolem 2 týdnů.

Natahování - Strojek pohání natažená pružina svým postupným rozbalováním. Natahováním přes korunku se pružina svinuje. Běžné hodinky vydrží jeden až dva dny, ty nejkvalitnější hodinky až dva týdny.

Citizen Eco-Drive - Jedinečný systém pohonu ECO-DRIVE vyvinutý firmou CITIZEN v sobě spojuje nejvyšší ekonomické, ekologické a estetické nároky. Konec výměn baterií. ECO-DRIVE mění sluneční, nebo umělé světlo v čistou energii. Rozběh již po jedné minutě osvitu, rezerva chodu až 500dní. Ekologický a zároveň levný pohon, protože používá základní přírodní zdroj - světlo. Ekologický, protože nezatěžuje přírodu odpady z vypotřebovaných baterií a levný, protože nemusíte platit za výměny baterií. Světlo prochází speciálním číselníkem a vysoce citlivým solárním článkem, je přeměněno na elektrickou energii, která je ukládána do miniaturního akumulátoru a podle potřeby potom pohání quartzový stroj hodinek.

Seiko Kinetic - Pohybem ruky vytváříte vibrace, které jsou převáděny na energii. Část této energie je využita k pohonu strojku, zbytek je uchován v integrovaném kondenzátoru.

Funkce:

Luminiscence - Fluorescenční povlak umožňuje po nasvětlení po dobu téměř 6 hodin sledovat čas i za snížené viditelnosti nebo v úplné tmě. Tímto povlakem jsou potaženy obvykle ručičky nebo indexy (12 bodů na ciferníku, které znázorňují jednotlivé hodiny).

Alarm - Akustické upozornění na předem nastavený čas. U digitálních hodinek může být alarmů několik.

Datumovka - Zobrazuje aktuální datum pomocí čísla. Může být automatická, jednomístná nebo dvoumístná a bývá umístěna v malém okénku na ciferníku. U některých typů je provedena formou ciferníčku s čísly, na které ukazuje ručička.

Stopky - Nego také chronograf je funkce pro přesné odměřování kratších časových intervalů. Chronograf se pozná podle několika subčíselníků s ručkami a běžně dvou tlačítek nad a pod korunkou. U elektronických chronografů se odměřovaný čas zobrazuje digitálně.

Tachymetr - Nebo také tachometr je stupnice na číselníku nebo vnějším kroužku kolem skla pro odečet rychlosti v km/hod. Pomocí této stupnice a vteřinové ručky chronografu můžete například určit rychlost pohybujícího se vozidla. Rychlost budete měřit na základě doby, za kterou urazí např. auto jeden kilometr. Na začátku měření spustíte stopky a po ujetí této vzdálenosti je zastavíte. Vteřinovka nyní ukazuje na číslo na stupnici tachymetru, které udává rychlost vozidla v km/hod. Takto měřitelná je rychlost nejméně 60 km/hod. Měření ale můžete provádět i na kratší, třeba poloviční vzdálenosti 500 m. Výslednou rychlost pak ale musíte násobit, v tomto případě dvěmi. Podobně, ale opačně, je to u velkých rychlostí. Některé jiné speciální hodinky mají telemetr, jímž se vypočítává vzdálenost.

Osvětlení - Většinou používané u digitálních hodinek se nejčastějí spouští stiskem tlačítka. Některé hodinky jsou automaticky osvětleny při pohybu ruky směrem k obličeji,

Kalendář - Hodinky s touto funkcí zobrazují dny v týdnu, měsíc popř. i rok.

Světové časy - Zobrazuje časy v různých časových zónách světa.

Rádiově řízené - Hodinky jsou schopny přijmout radiový signál a tím se i samy seřídí. Radiově řízené modely hodinek jsou nejpřesnější.

Duální čas - Zobrazuje čas ve dvou, uživatelem zvolených, časových pásmech.

Režim 12/24 - Hodinky umí zobrazovat čas buď ve 12ti nebo 24 hodinovém režimu.

Srdeční tep - Hodinky měří počet úderů srdce za minutu.

Výškoměr - Pro měření nadmořské výšky.

Teploměr - Umožňuje měřit okolní teplotu. Pro přesné měření nesmí být hodinky nasazeny na ruce.

Barometr - Vestavěné čidlo pro měření barometrického tlaku. Barometr je přístroj pro měření atmosférického tlaku vzduchu, podle kterého lze předpovídat počasí.

Fáze měsíce - Tato funkce zobrazuje v jaké fázi se nachází měsíc.

Indikace času pro rybolov - Tuto funkci ocení zejména rybáři. Hodinky podle barometrického tlaku určují vhodnou dobu k rybolovu.

Kompas - Vestavěný senzor ukazující magnetický severní pól.

Ukazatel dní v týdnu - Zobrazuje název dne v týdnu pomocí jeho cizojazyčné zkratky (může být dvoujazyčné) v malém okénku na ciferníku nebo pomocí ručičky a ciferníku s názvy dní.

 

Sklo:

Minerální - Sklo s příměsí křemene. Tento typ skla je nejrozšířenější.

Plastové - Akrylátové sklíčko, využívá se především u dětských typů hodinek.

Sférické - Sklo vypouklé do tvaru čočky, která zajišťuje lepší čitelnost ciferníku.

Safírové - Jedná se o nejtvrdší druh skla, který je u hodinek používán. Neznamená to však, že jej nelze poškrábat, pouze je proti oděru a vrypům nejvíce odolné.

Antireflexní - Sklo ošetřené proti tvorbě odlesků. Ciferník je tak dobře čitelný i za přímého svitu.

 

Materiály a povrchové úpravy:

Ocel - Nerezová ocel (stainless steel). Kvalitní, nekorodující kov.

Plast - Lehký, křehký, antialergenní materiál. Vhodný pro sportovní použití.

Keramika - Velmi atraktivní a tvrdý materiál, jedná se o takzvaný HighTech materiál.

Pozlacená ocel - Ocel pozlacená vrstvou zlata.

Titan - Velmi kvalitní lehký a tvrdý kov.

Aluminium - Chemicky značně odolný materiál vynikající svou nízkou hmotností.

Kůže - Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu řemínků.

Silikon - Je moderní materiál, který je odolný vůči UV záření a povětrnostním podmínkám. Další významné vlastnosti jsou vodoodpudivost a paropropustnost.

Pryž - Pryž, nesprávně guma, je velice pružný, voděodolný materiál, proto se používá převážně pro výrobu řemínků ke sportovním hodinkám.

Textil - Jednotlivá textilní vlákna spletená do tkaniny, takzvané textilie, která vyniká především nízkou hmotností a nenáročnou údržbou.

 

Vodotěsnost:

Obecně je rozšířen mylný předpoklad, že číslo, které je uváděno u vodotěsnosti znamená, do jaké hloubky se s nimi můžeme potopit. Teoreticky tomu tak opravdu je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie.

Zde uvádíme označení s popisem toho, k čemu jsou hodinky určeny:

  • 0M - Používá se u hodinek, které se nesmějí dostat do kontaktu s vodou. Maximum působící vody pro ně představuje vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

  • 30M - Hodinky odolají dešti, stříkající vodě apod.

  • 50M - S hodinkami si můžete bez obav umýt ruce, sprchovat se apod.

  • 100M - S takto označenými hodinkami již nemusíte mít strach se potápět bez dýchacího přístroje

  • 200M - S takto označenými hodinkami se již lze potápět i s dýchacím přístrojem. Hodinky vydrží tlak 20 ATM

Značky